Predstavljamo vam našu kampanju Znate li da…
Odlučite li se ne iskoristiti sve mjesece roditeljskog dopusta odjednom, ono što vam ostane možete koristiti u više navrata do osme godine djetetova života. Ali, imajte na umu da ga je na ovaj način moguće koristiti najviše dva puta godišnje i to u minimalnom trajanju od 30 dana po svakom korištenju.
U slučaju trudnoće ili roditeljskih obveza prema djeci do njihove osme godine života, možete zatražiti od poslodavca izmjenu ugovora o radu kojim biste ugovorili/e rad od kuće ili u prostoru slične namjene. No, prvo se informirajte o postupku ostvarenja ovog prava jer kod odobrenja rada od kuće i povratka u ured, poslodavac nije dužan odobriti vaš zahtjev! Ovo pravo je predviđeno kako biste učinkovitije uskladili/e vaše radne i obiteljske obveze s osobnim potrebama.
Jedno od pitanja s kojim se često susrećemo, pitanje je korištenja godišnjeg odmora nakon korištenja prava vezanih uz roditeljstvo.
Ako ste koristili/e prava vezana uz roditeljstvo iz čl. 84. Zakona o radu te se na rad vratili/e prije 30.6., imate pravo iskoristiti godišnji odmor do 30.6. godine u kojoj ste se vratili/e na rad.
Ako ste se pak na rad vratili/e nakon 30.6. ili ste se vratili/e prije 30.6., ali vam poslodavac nije omogućio njegovo korištenje do 30.6., tada ga imate pravo iskoristiti do 31.12. iste godine.
Ali pazite, ako se vratite na rad npr. 20.12.2024., a ostalo vam je neiskorištenih 20 dana godišnjeg odmora, nećete moći iskoristiti sve dane jer godišnji odmor možete koristiti samo do 31.12.2024., tako da će vam dio dana iz 2023. propasti.
Ako ste se na rad vratili/e npr. u 2024. godini, možete iskoristiti samo godišnji odmor iz 2023. godine. Ako su vam ostali dani godišnjeg odmora iz 2022. godine, njih nećete moći iskoristiti. Zato probajte prije odlaska na dopust iskoristiti dio starog godišnjeg odmora koji bi vam mogao propasti.
Zbog osobito važnog i hitnog razloga uzrokovanog bolešću ili nesretnim slučajem u obitelji, ako je prijeko potrebna vaša trenutačna nazočnost, imate pravo na odsutnost s posla jedan dan u godini. Za vrijeme korištenja ovog prava, nemate pravo na plaću, no poslodavac bi svojim aktom mogao propisati da se isplaćuje naknada plaće za taj dan, kao i duže trajanje odsutnosti. Za stjecanje prava iz radnog odnosa ili u vezi s radnim odnosom, razdoblje odsutnosti s posla smatra se vremenom provedenim na radu.
Iako naša udruga pruža pomoć i podršku žrtvama rodno uvjetovanog nasilja te su naše korisnice u većoj mjeri žene, kroz ovaj projekt javljaju nam se i očevi te smo smatrale važnim navesti i ovo pravo kao poticaj upravo njima da se aktivnije uključe u odgoj djece te time pridonesu ostvarivanju ravnopravnog roditeljstva.
Očinski dopust je dopust zaposlenog ili samozaposlenog oca radi pružanja njege i podizanja djeteta, a može se koristiti do navršenih šest mjeseci djetetova života, u trajanju od 10 ili od 15 dana (ovisno o broju rođene djece). Ovo pravo možete kombinirati s plaćenim dopustom (koji je predviđen i za slučaj rođenja djeteta) pa tako ostvariti više dana. Uvođenjem očinskog dopusta željela se naglasiti važnost ravnopravnog roditeljstva kao i jednaka važnost uloge oca i majke u djetetovu životu.
U skraćenom prikazu na ovoj poveznici pokušale smo vam na razumljiv način prikazati trajanje rodiljnog, očinskog i roditeljskog dopusta kao i koje vam novčane naknade pripadaju prilikom korištenja ovih prava. Više o ovome, kao i o drugim pravima, možete pronaći u našem priručniku.