Prošli tjedan održale smo dvije velike završne aktivnosti u Dječjoj kući (Art-kvart „Benčić“), čime smo ujedno i obilježile kraj projekta Ambasadori nenasilja.
U četvrtak 21. 9. održale smo okrugli stol u sklopu kojeg su se predstavile Smjernice donositeljima odluka za rad s mladima na temu rodno uvjetovanog nasilja te smo zajedno s mladima i osobama koje rade s mladima raspravile o prednostima, mogućnostima, ali i izazovima u angažmanu mladih u području ljudskih i ženskih ljudskih prava. Velika vrijednost ovog dana je bila ta što su upravo mlade volonterke na projektu vodile priču – od toga da su aktivno doprinijele osmišljavanju programa, izvodile aktivnosti i moderirale razgovore, pa do toga da su bile glavne učesnice u aktivnostima. Brave!
U petak 22.9., u duhu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, održale smo završnu konferenciju na kojoj su stručnjakinje i stručnjaci u području rodne i feminističke teorije, građanskog odgoja i obrazovanja te rada na prevenciji rodno uvjetovanog nasilja u organizacijama civilnog društva održale/i niz fenomenalnih predavanja i istaknule/i važnost rada s mladima u području ženskih prava i rodne ravnopravnosti. S velikim smo zanimanjem slušale/i sljedeća izlaganja:
- Dr.sc. Sofija Vrcelj, Odsjek za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Rijeci, „ Rodna ravnopravnost u obrazovanju- mogućnost i ograničenja“
- Dr.sc. Brigita Miloš, Odsjek za kulturalne studije Filozofskog fakulteta u Rijeci, „(Visoko) obrazovanje kao odgovor na problem rodno uvjetovanog nasilja – primjer kolegija Rod, seksualnost, identiteti – od opresije do ravnopravnosti“
- Nana Gulić, doktorandica na Sveučilištu u Torontu, „Građanskim odgojem do rodne ravnopravnosti: mogućnost i prepreke“
- Amir Hodžić, Centar za mirovne studije, „Primjer modula “Feminizam, spol, rod i seksualnost” u sklopu obrazovnog programa Centra za mirovne studije“
- Daniel Antunović, Udruga UZOR, „Rani znakovi upozorenja da partner postaje nasilan i zašto je važno govoriti o tome“
Hvala im svima na dolasku i podijeljenom znanju!
Na oba događaja ponovile smo projekciju kratkometražnog dokumentarnog filma “Ja dišem”, nastao u sklopu ovog projekta i premjerno prikazanog na ovogodišnjem Liburnia Film Festivalu. Prema dojmovima publike i razgovorima koji su uslijedili po njegovom gledanju, još jednom smo potvrdile snagu i važnost ovog projekta. Stoga još jednom čestitamo autoricama filma, kakve samo ambasadore nenasilja stvaramo putem ovog medija!
Ambasadori nenasilja projekt je kojeg SOS Rijeka provodi u partnerstvu s udrugom Filmaktiv, financiran od strane Erasmus+ programa putem Agencije za mobilnost i programe Europske unije.