Svaki seksualni odnos mora se temeljiti na pristanku, u protivnom on postaje kaznenim djelom silovanja. To podrazumijeva svaki intimni odnos koji uključuje šire radnje od samog spolnog odnosa, a seksualne su naravi.

Jako je važno razumjeti što pristanak obuhvaća i kako on izgleda u praksi. Zakoni o pristanku razlikuju se ovisno o državi i situaciji, ali ne morate biti pravni/a stručnjak/inja da biste razumjeli/e kako pristanak funkcionira u stvarnom životu.

Pristanak podrazumijeva seksualni odnos u kojem sudionici/ice sudjeluju ravnopravno i s jednakom željom i entuzijazmom. To znači da je pristanak dogovor između sudionika/ica da se uključe u seksualnu aktivnost. Kada sudjelujete u seksualnoj aktivnosti, pristanak se odnosi na komunikaciju – i to bi se trebalo dogoditi svaki put, za trajanja cijele seksualne aktivnosti.

Prije seksualnog odnosa s nekim morate znati želi li i on/a biti seksualni/a s vama. Također je važno biti iskren/a s partnerom/icom o tome što želite, a što ne želite. Pristanak i traženje pristanka svodi se na postavljanje vaših osobnih granica i poštivanje granica vašeg partnera/ice — i provjeravanje ako stvari nisu jasne. Za vrijeme svake seksualne aktivnosti, ništa se ne smije podrazumijevati i uzimati zdravo za gotovo. Svatko od nas posjeduje određene seksualne fantazije i želje i nužno ih je otvoreno i direktno komunicirati kako bi bili/e sigurni/e da druga strana s jednakim entuzijazmom sudjeluje u seksualnoj aktivnosti. Svaka seksualna aktivnost (što uključuje oralni seks, dodirivanje genitalija i vaginalnu ili analnu penetraciju) bez pristanka je silovanje.

Pristanak se može i povući. Iako je inicijalno pristanak bio dan, tijekom seksualne aktivnosti možemo se predomisliti i shvatiti da to nije nešto u čemu uživamo i što želimo. Senzacija koju seksualna aktivnost izaziva nije ugodna i stoga imamo svako pravo povući pristanak. Bilo kakvo prisiljavanje, nagovaranje, moljakanje ili ucjenjivanje, automatski isključuje čin pristanka i kao takvo postaje kazneno djelo silovanja. Također, pristanak treba biti specifičan, odnosno pristajanje na jednu seksualnu aktivnost ne podrazumijeva automatski pristanak na sve seksualne aktivnosti – zato je važno otvoreno komunicirati svoje želje i poštovati svačije granice.

I ono što je jako važno, biti sposoban/na dati pristanak, dati ga slobodnom voljom i s punom svjesnošću i razumijevanjem, nužni su preduvjeti da bi isti vrijedio. Time se isključuje sve situacije u kojima osoba nije u mogućnosti dati pristanak ili razumjeti situaciju u kojoj se pristanak od nje traži. Tada se nikako ne upuštamo u seksualne odnose.

Sve prethodno rečeno služi kao objašnjenje što su seksualni odnosi temeljeni na pristanku u stvarnom životu. Oni koji to nisu, kaznena su djela i u Republici Hrvatskoj regulirana su Kaznenim zakonom koji kaže sljedeće:

Članak 153.

(1)   Tko s drugom osobom bez njezina pristanka izvrši spolni odnošaj ili s njim izjednačenu spolu radnju ili navede drugu osobu da bez svog pristanka s trećom osobom izvrši spolni odnošaj ili s njim izjednačenu spolnu radnju ili da bez svog pristanka nad samom sobom izvrši sa spolnim odnošajem izjednačenu spolnu radnju, kaznit će se kaznom zatvora od tri do osam godina.

(2)   Tko djelo iz stavka 1. ovoga članka počini uporabom sile ili prijetnje da će izravno napasti na život ili tijelo silovane ili druge osobe, kaznit će se kaznom zatvora od pet do dvanaest godina.

(3)  Počinitelj koji je bio u otklonjivoj zabludi glede postojanja pristanka iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

(4)  Počinitelj koji bio u otklonjivoj zabludi glede postojanja pristanka iz stavka 2. ovoga članka kaznit će se kaznom zatvora od jedne do pet godina.

(5)  Pristanak iz stavka 1. ovoga članka postoji ako je osoba svojom voljom odlučila stupiti u spolni odnošaj ili s njime izjednačenu spolnu radnji i bila sposobna donijeti i izraziti takvu odluku. Smatra se da takvog pristanka nema osobito ako je spolni odnošaj ili s njime izjednačena spolna radnja izvršena uz uporabu prijetnje, prijevare, zlouporabom položaja prema osobi koja se prema počinitelju nalazi u odnosu zavisnosti, iskorištavanjem stanja osobe zbog kojeg ona nije bila sposobna izraziti svoje odbijanje ili nad osobom kojoj je protupravno oduzeta sloboda.

Pristanak nužno mora biti temelj svakog seksualnog odnosa. Pristanak nije (samo) zabrana, pristanak je čin poštovanja, ujedno i garancija da svi i sve u seksualnom odnosu uživamo jednako i potpuno.

 

U slučaju da su vaša prava bila prekršena i preživjeli/e ste seksualno nasilje, slobodno nam se javite na:
051/211-888
pomoc@sos-rijeka.org

 

Ovaj tekst nastao je u sklopu projekta “Podrška osobama koje su preživjele seksualno nasilje – jačanje novih centara za podršku”. Ovaj projekt financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

Sadržaj ovog teksta u isključivoj je odgovornosti Udruge i ne odražavaju nužno stajalište Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.