Kampanja se provodi u sklopu projekta Podrška osobama koje su preživjele seksualno nasilje – jačanje novih centara za podršku, financiranom od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Iako je projekt prvotno trebao završiti krajem prošle godine, sretne smo što ga je Ministarstvo odlučilo financirati i u 2024. godini, pokazujući time kolika je važnost borbe protiv seksualnog nasilja.

SOS Rijeka je jedina udruga na području Primorsko-goranske županije koja se odlučila specijalizirati za rad sa ženama koje su preživjele seksualno nasilje. U Hrvatskoj se, ako ste žrtva seksualnog nasilja, možete obratiti Ženskoj sobi ili udruzi Domine. S obzirom na broj žena koje doživljavaju ovu vrstu nasilja, tri udruge u cijeloj Hrvatskoj je jednostavno – premalo.  Kako spriječiti seksualno nasilje? I vi možete nešto učiniti!

 

 

 

Našu smo kampanju započele na Međunarodni dan traperica, tzv. Denim Day  koji se, na globalnoj razini, obilježava zadnje srijede u travnju, u sklopu Mjeseca svjesnosti o seksualnom nasilju. Vezuje se uz odluku Visokog talijanskog suda iz 1999. godine, kada je odbacio presudu za silovanje 18-godišnje djevojke od strane 45-godišnjeg instruktora vožnje, pravdajući to “činjenicom” da je djevojka nosila uske traperice, što je bio “dokaz” da je seks bio konsenzualan. Takva je odluka potvrdila mitove o tome zašto su žene silovane kao i već dobro znanu patrijarhalnu taktiku okrivljavanja žrtve i prebacivanja odgovornosti za silovanje na bilo koga i što, osim na samog silovatelja.

 


💫 Stoga smo u sklopu obilježavanja provele kampanju informiranja i u javnom prostoru polijepile naljepnice s informacijama što sve pristanak je, odnosno nije te kako i gdje potražiti pomoć u slučaju da ste preživjele seksualno nasilje.

Naljepnice možete naći i u nekim riječkim kafićima (na šanku ili u wc-ima), a možete nas i kontaktirati ako ih i same/i želite podijeliti dalje ili imati za svoju privatnu arhivu.